Kvelden er over og tanken fra vårens happening har fått synket inn i løpet av natten.
Strikkelystne damer sviktet ikke og det ble litt av ett oppmøte. Latteren satt løst og det såg ut til at alle koste seg.
Marte Helgetun sviktet heller ikke fra scenen og hun fortalte både om sin historie innen denne verden av garn og pinner. Pluss at hun viste frem mange nye flotte modeller.
Alt i alt må kvelden kunne sies å være en suksess og det får en bare til å tenke på hva det neste treffet kan kunne bli.
Som Marte selv sa; kreativitet er egentlig en egen diagnose. 😅
Her kommer noen bilder fra gårsdagen inne i Festiviten.
Marte Helgetun leverte som vanlig.Marte og Tone gjorde seg klar til kvelden.Både gamle og nye modeller var med på eventyret.
Det var kommet mønster i Line og Tynn Line fra Sandnes. Pluss noen oppskrifter i Duo, også fra Sandnes Garn.
Pluss at vi hadde med alt fra sortimentet til Helgetun så alle fikk seg og kjenner på.
Manglet ikke på garn denne kvelden. Her var det noe å finne for alle.
Alt i alt en meget koselig kveld og takk til alle som kom. 😊
Her blir det innslag av modeller, garn, lett servering og masse god stemning. I tillegg kommer Marte Helgetun og forteller om hennes nyheter for denne våren.
Så her har vi alle muligheten til å skaffes oss noen godbiter.
Fikk for noen uker siden beskjed om en baby som var ventet i slutten av mars og spørsmålet om var om jeg kunne strikker noe fint til han.
Hun ønsket det i størrelse 6 til 9 måneder for at babyen skulle ha noe å vokse i og i tillegg at det skulle passe over sommeren. Ønsket var at det skulle være hovedsakelig lyseblått og at plagget skulle være en jakke, ellers så hadde jeg fritt spillerom når det gjaldt mønster og design.
Valget mitt falt på noe som jeg ikke hadde strikket før og jeg fant denne flotte kofta i boka Klompelompe – strikk til hele familien.
Plagget jeg falt for ble Kvalavågskoften.
Koften kommer i fra baby størrelse opp til voksen, mønsteret i de minste størrelsene kan du få i både med raglandsfelling og rundfelling.
I boken har de havnet på at rundfelling er til jente og ragland er til gutt, men jeg valgt å strikke rundfelling selv om denne er beregnet til en gutt. Du finner oppskriften med ragland på side 10, rundfelling på side 44 og til voksen 23.
Av tidligere erfaring har jeg funnet ut at det meste fra Klompelompe er at de er noe små i størrelsene, men jeg valgte å ikke strikke den i en størrelse større men i stedenfor bruke pinner nummer 3 og 3,5 siden den er strikket i tynn merinoull og jeg har funnet ut at jeg ikke har strikkefastheten på dette garnet.
Til koften i størrelse 6 måneder til 9 måneder går det med;
En hver by med respekt for en selv har sin helt egne genser. Denne genseren er hele 40 år gammel og har før vært i salg hos Garn og Ide i byen, men denne er nå nedlagt.
Men til Drømmestrikk sin 6 års dag har Bodil skaffet butikken rettighetene til å selge mønsteret til denne flotte bygenseren.
Genseren er laget for å vise hva byen vår er kjent for. Slik som klippfisken, kysten og byfossen.
Kristiansund Ble opprettet som bykommune i 1837 ved innføringen av det lokale selvstyret etter å ha vært landsted fra 1631 og kjøpstad fra 1742.
Genseren har bølgemønster på nedre del på både bol og ermer.
Den har også det kjente bølgemønsteret på selve ryggen.
Hovedmønsteret på fronten er byfossenu som ligger sentralt i byen, byfossenu kom på plass i 1992. 50 år etter ble byfossen lansert i byvåpenet sammen med tre lakser.
Hjelpe ei venninne med små ting under strikking er bare hyggelig og gjør ikke at jeg noen gang venter noe i retur. Men altså hun overrasker!
Vi var på besøk i går og skulle bare ha en rolig kveld med god mat, god prat og kanskje litt kortspill. Koselig i seg selv dette sant og ingen ting en forventer mer en dette, Men Kjersti hadde en annen tanke, kanskje jeg burde ha forstått noe; hun hintet jo om noe på fredag.
Så altså rett etter middag forteller hun følgende; jeg fikk noe i posten i går, tror det er mere ment for deg enn for meg! Å hva ser jeg når jeg pakker opp?
Jo, Dronninga Lexie har blitt foreviget til et Diamond painting. Hun har altså gått hen og bestilt et bilde av Bolla når hun står klar i kjørebriller! Totalt uforventet og ikke noe jeg hadde sett for meg i det hele tatt.
Men hvor kult er det ikke?
Så nå har jeg rundt 20 000 perler og perle før bildet er ferdig, ikke arbeidsledig med det første. 🙂
Men jeg trur faktisk det blir dritkult og jeg skal garantert fikse et bilde av Snoopy etterhvert også.
Jeg har strikket denne i størrelse small og brukt som følgende garn;
300 gram med finull hvit
100 gram plum hvit
100 gram plum gul
Jakken blir akkurat passe til å sette inn en glidelås på 60 cm i lengde, viktig her å huske at den må kunne åpnes helt.
Feste en glidelås gikk også mye enklere enn jeg stå for meg. Men ett gått hint er å dampe jakken lett først og feste glidelåsen med nåler nedover før du syr den på for hånd. Jeg strikket ett belegg bak for å dekke over glidelåsen, men det går fint å gjøre dette også. For kanten kan bli litt tykk.
Denne her er strikket i forsiktig fargegradering og har 3 striper i seg, pluss at kanter strikkes lik stripe nummer 2 på alle plasser. Jakken har også en fin øking bak på ryggen og hele jakken er egentlig lett å strikke.